Wenecja z psem – Europa/Włochy z psem

Odkąd w naszej rodzinie pojawił się Don Diego, naturalne jest dla nas, że jak wakacje to tylko wspólnie. 

Z początkiem 2019 roku wpadł nam do głowy pomysł podróży i zwiedzania w dość intensywnym tempie kilku miast z ciekawą historią… i tak padło na północne Włochy.  

9 miast w 9 dni stało się dla nas wyzwaniem organizacyjnym – aby zobaczyć to co najważniejsze przy równoczesnym znalezieniu chwili na wspaniałą włoską kawę i odrobinę relaksu. 

Wakacje na połowę maja, zaplanowaliśmy już z końcem marca, pozwoliło nam to znaleźć hotele przyjazne psom (co nie było trudne ponieważ Włochy są bardzo psiolubne o czym przekonaliśmy się w trakcie pobytu) w dobrej lokalizacji i przystępnej cenie oraz parkingiem.  

Połowa maja to ostatni moment (w naszej opinii), aby zobaczyć Włochy zanim przybędą do nich prawdziwe tłumy, ale zacznijmy po kolei.

W czwartek wyruszyliśmy z Krakowa wczesnym rankiem, aby wciąż słoneczny wieczór przywitać w Wenecji konkretnie Mestre – lądowa część Wenecji. Z częścią wyspową częścią Wenecji połączona jest Mostem Wolności.

Noc spędziliśmy w hotelu, a z samego rana wybraliśmy się na zwiedzanie Wenecji.

WARTO WIEDZIEĆ:

Wenecja jest całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego. Auto trzeba zostawić na stałym lądzie lub jednym z dwóch dostępnych parkingów na wyspie. Najlepiej zostawić auto na parkingu w „starej” części. Pierwszy z nich to Venezia Tronchetto Parking na wysepce Tronchetto (cena za dobę to około 21 Euro), drugi to Piazzale Roma Parking bliżej ścisłego centrum (cena około 24 euro/dobę). Z obu parkingów na Plac Św. Marka w Wenecji kursuje tramwaj wodnym nr 1 lub 2 (jednorazowy bilet 7,50 Euro). Z parkingu w Tronchetto alternatywą jest również szybka kolej podmiejska tzw. People Mover – 2 min do Venezia Piazzale Roma  – jednorazowy koszt przejazdu ok. 1,50 euro/os. 

Wenecja w jeden dzień - plan trasy

Powitanie dnia w Dzielnicy Rialto

Zwiedzanie rozpoczynamy od Piazzale Roma (parking samochodowy) i udajemy się do dzielnicy Rialto, w której miasto wzięło swój początek, a my zasmakowaliśmy prawdziwej włoskiej kawy. Tu też znajduje się drugi, co do wielkości plac Wenecji – Campo di San Polo. Był on miejscem walk byków, bali maskowych, targów i festiwali. Dziś nieco zapomniany stojący w cieniu słynnego Placu Świetego Marka. Z uwagi na wczesną godzinę i nieco mniej popularne przez turystów zakątki, klimatyczne uliczki można przemierzać bez przeciskania się wśród tłumów. 

W dzielnicy Rialto warto zobaczyć targowiska! (Między wtorkiem a sobotą). Najpopularniejszy z nich znajduje się przy Ruga dei Oresi. Tworzy on  jeden z najbarwniejszych widoków w Wenecji. Wartym zobaczenia miejscem jest Pescheria, czyli targ rybny, gdzie sprzedawane są świeżo złowione ryby i owoce morza. Zaopatrują się na nim szefowie kuchni najlepszych włoskich restauracji. Z końca targu Pescheria roztacza się przecudna panorama na Canale Grande. (opcjonalnie można się udać na spacer w kierunku Campo di Frari, aby zobaczyć Bazylikę Santa Maria Gloriosa dei Frari zwaną potocznie Frari. Jest ona największym ze wszystkich gotyckich kościołów w Wenecji.)

Południe w sercu Wenecji

Z dzielnicy Rialto przejście mostem Ponte di Rialto do serca Wenecji. 

Most Rialto to najstarszy i najbardziej malowniczy z czterech mostów łączących brzegi Canale Grande. Roztacza się z niego fantastyczny widok na Canale Grande. Na moście jest megaaa tłoczno zrobienie dobrego zdjęcia jest bardzo trudne. Dobrą propozycją jest zejście pod most i uwiecznienie jego piękna z dołu.

 

Spod Ponte di Rialto już niedaleko do głównych zabytków Wenecji: Placu Świętego Marka, Dzwonnicy, Pałacu Dożów i mieniącej się złotem mozaiki w Bazylice Św. Marka. Trzykondygnacyjny Palazzo Ducale (Pałac Dożów) z charakterystycznymi arkadowymi loggiami to największa ozdoba słynnego placu. Można w nim zwiedzić część pałacowych pomieszczeń lub wejść do Museo dell”Opera.

Bazylika św. Marka jest obowiązkowym punktem zwiedzania Wenecji. Zwykle są spore kolejki przed wejściem konieczny jest odpowiedni strój! (Nie ma możliwości wejścia z psem oraz z dużym plecakiem).

Spod Pałacu Dożów spacer na Molo – tłoczne nadbrzeże. Możemy tu podziwiać kołyszące się na wodzie kolorowe gondole oraz połyskujące w słońcu kopuły kościoła San Giorgio Maggiore znajdującego się na wyspie o tej samej nazwie.

Kawałek dalej znajduje się Ponte della Paglia z którego można zobaczyć Most Westchnień. Łączy on Pałac Dożów z budynkiem więzienia. 

Spod Mostu Westchnień udajemy się uliczką Calle Larga XXII Marzo, na której znajdują się sklepy od najlepszych włoskich projektantów, a następnie w stronę gwarnego placu Campo San Stefano. Tą trasę Don Diego pokonywał już na rękach. 

Tutaj znajduje się wiele włoskich restauracji, w których posiłki są nieco tańsze niż przy Placu św. Marka skusiliśmy się na prawdziwą włoska pizze. 

Z placu Campo San Stefano przejście przez pierwszy drewniany most Ponte dell’Accademia udajemy się do Bazyliki Santa Maria della Salute. Spod bazyliki roztacza się fantastyczny widok na Plac Św. Marka i drugą stronę Canale Grande. 

Wieczorny rejs vaporetto wzdłuż Canale Grande

Powrót na parking vaporetto czyli tramwajem wodnym po Canale Grande. Z przystanku Salute znajdującego się tuż obok Bazyliki Santa Maria della Salute tramwaj nr 1 płynący w kierunku Piazzale Roma (parking samochodowy). Czas rejsu 40 min. – Jednorazowy koszt przejazdu tramwajem wodnym (ważny przez 75 min) wynosi około 7,50 euro/os

A na koniec jeszcze zdjęcie z Weneckim przyjacielem 🙂

Prawdziwy urok Wenecji można odkryć przechadzając się mniej uczęszczanymi, bocznymi uliczkami do których wielu turystów nie zagląda. To właśnie te miejsca oddają jej prawdziwe piękno. I choć nie sposób nie zobaczyć najważniejszych zabytków, to my prawdziwy urok odkryliśmy w zakamarkach tego pięknego miasta z dala od zgiełku i tłumu turystów.

*Plan został przygotowany w oparciu o trasę proponowaną przez autorów strony: https://101countriesbefore50.com/wlochy/zwiedzanie-wenecji/ 

Z Wenecji wyruszyliśmy w dalszą podróż. Nocleg mieliśmy zaplanowany w pobliżu Florencji w miejscowości Calenzano.

Podziel się

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *