Zamek Chojnik z psem. Pies w Karkonoszach

Zamek Chojnik z psem.

Karkonosze z psem to relaks i odpoczynek z czworonogiem w pięknej scenerii. Co warto zobaczyć w Karkonoszach? Jedną z wielu atrakcji jest malowniczy zamek Chojnik, na który możesz wejść z psem. Znajduje się zaledwie 15 km od Karpacza. Samochód najlepiej zostawić na którymś z licznych parkingów przy ulicy Zamkowej. Na zamek od strony ulicy zamkowej prowadzą dwa szlaki turystyczne czarny i czerwony. Z uwagi na dobre warunki pogodowe wybraliśmy czarny szlak do zamku Chojnik. Szlak nie jest, aż tak wymagający jednak na krótkim odcinku spotkamy skały, po których trzeba będzie się wspinać. Ku naszemu zaskoczeniu i już przygotowanego plecaka do włożenia do niego DonDiego, buldog doskonale poradził sobie ze skakaniem po skałach mając z tego niesamowitą frajdę, więc skoro on dał radę, to Wy też sobie poradzicie. Na trasie czarnego szlaku zobaczycie Zbójeckie Skały, miniecie Skalny Grzyb, przygotowany punkt widokowy tuż nad skalnym urwiskiem, a stąd już tylko kilka minut do zamku. Całe wyjście jest szacowane na ok 30 min. (Nam zajęło nieco więcej) 

Zamek Chojnik jest położony na wierzchołku granitowej góry nad 150 m. przepaścią, na wysokości 627 m.n.p.m. Według legendarnych podań drewniany dwór istniał tu już w 1241 roku. Murowany zamek został wzniesiony przez Bolko II Małego Księcia do obrony nowo skolonizowanych ziem. Najstarsza część zamku ukończona została w 1364 roku, a 13 lat później wdowa po BOLKU II oddaje zamek rycerzowi Gosche II z rodu von Schaffgotsch i to właśnie tej rodzinie zamek zawdzięcza kilkukrotna rozbudowę. Zamek nigdy nie został zdobyty. 31 sierpnia 1675 ulega całkowitemu zniszczeniu na skutek pożaru wywołanego przez piorun. Nigdy już nie został odbudowany. W obrębie murów w 1822 postawiono gospodę, która istnieje do dziś i funkcjonuje w niej karczma czynna cały rok.

 

Wejście do zamku prowadzi przez najmłodszą jego część (XVII w), następnie z dziedzińca głównego przechodzi się do najstarszej, średniowiecznej części zamku obejmującej pomieszczenia dla księcia i jego dworu oraz kaplicę. Z pomieszczenia, w którym umieszczono tablicę upamiętniające wizytę Jana Pawła II można wejść krętymi schodami na wieżę widokową, z której rozpościerają się malownicze widoki. 

W przypadku zwiedzania z psem proponujemy wychodzić na basztę pojedynczo, pieska zostawiając z jednym z opiekunów na dole. 

Na drogę powrotną wybraliśmy czerwony szlak. Jest dużo łatwiejszy, ponieważ prowadzi ścieżką spacerową. Po drodze mijając źródełko Kunegundy szybki łyk wody i przyśpieszmy kroku gdyż z utrzymujących się chmur nagle zaczął padać deszcz.

Cała wycieczka bez pośpiechu to ok.2,5 godziny.

Pomysł na wycieczkę z psem świetny zarówno dla właścicieli małych jak i większych ras. Polecamy założyć dobre obuwie trzymające kostkę i z twarda podeszwą. Ułatwi to na pewno spacer.

 

W miesiącach zimowych i w trakcie pogody deszczowej konieczne jest właściwe obuwie.

Zamek Chojnik co warto wiedzieć:

Ruiny udostępnione są w:

Lipcu i sierpniu od godz. 10 do 18

Kwietniu, maju, czerwcu, wrześniu, październiku od godz. 10 do 17

Styczniu, lutym, marcu, listopadzie, grudniu od godz. 10 do 16

 

Koszt biletu normalnego to 6 zł

Podziel się

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *