Legowisko dla psa

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie legowiska i czym się kierować przy jego wyborze? 

O tym wszystkim skupimy się w poniższym artykule.

Każdy pies niezależnie od tego czy upodoba sobie spanie na dywanie w pokoju, na kanapie czy właśnie w swoim legowisku, powinien mieć przestrzeń, która będzie należała tylko do niego. To swoisty azyl, gdzie będzie mógł się „schować”, jeśli będzie chciał odpocząć lub po prostu pobyć sam. 

Wybierając legowisko warto określić nasze wymagania względem niego:

– Czy zależy nam na szybkim czyszczeniu legowiska i utrzymaniu go w czystości?

– Jaka jest sierść naszego psa? Czy będzie ciężko usunąć ją z legowiska?

– Zależy mi aby, legowisko pasowało do wystroju mieszkania?

– Czy ma mieć wyciągane wypełnienia, wyciąganą, czy zintegrowaną poduchę? 

– Jak często ma być używane? Na co dzień, czy tylko na wyjazdy, pokazy, wystawy?

Na rynku możemy znaleźć legowiska wykonane z różnych materiałów:  poliestru, zamszu, weluru, pluszu czy eko-skóry – każdy z nich ma swoje plusy i minusy, dlatego, pierwszym wyborem powinien być właśnie materiał. My zdecydowanie polecamy legowiska wykonane z kodury (często pojawiają się również pod nazwą oxford). Jest to materiał mocny, odporny na zadrapania wodoodporny i bardzo łatwy w utrzymaniu czystości. Legowiska wykonane z kodury, można nabyć w różnych wariantach kolorystycznych i modelach, a tym samym mogą stać się dodatkowym elementem wystroju mieszkania.

Legowisko z materiału oxford w łatwy sposób pozwala również odkurzyć je z sierści. Polecane przez nas legowisko posiada wyciągane wypełnienia (zamek na spodzie legowiska), a więc pokrowiec z łatwością można wyprać w pralce. (Ta funkcja dotyczy legowisk w formie kanap, legowiska gniazdka można czyścić wilgotna szmatką). 

Legowisko w formie kanap od Wesołe Łapy dzięki podniesionym bokom i obniżonej części przedniej są odpowiednie dla małych piesków, które nie będą miały problemu z wejściem do legowiska, a w trakcie odpoczynku, główkę mogą położyć nieco wyżej.

Jaki rozmiar legowiska wybrać?

Mimo, że większość psów zwija się w kłębek podczas snu, legowisko powinno być na tyle duże, aby pies mógł się w nim wyciągnąć, dlatego najlepiej zmierzyć psa i dodać około 10-15 cm i właśnie taką szerokość wybrać.  

Dostępność różnego rodzaju modeli legowisk, pozwala nam na wybór tego idealnego dla naszego czworonożnego przyjaciela. Podejdźmy do tego wyboru zdroworozsądkowo i obserwujmy naszego pupila, czy woli się wylegiwać na twardej podłodze czy raczej woli miękką kanapę. Czy bardzo brudzi legowisko, czy wręcz przeciwnie.   

Niekiedy producenci „przeginają” z designem, legowisk w efekcie tworząc takie, które nie mają nic wspólnego z funkcjonalnością i wygodą dla psa. Pamiętajmy, że oprócz dekoracji mieszkania, legowisko ma być przede wszystkim wygodne, praktyczne i łatwe w utrzymaniu czystości!

A jeśli macie ochotę i trochę czasu, niewielkim nakładem sił, sami możecie przygotować legowisko dla Waszego pupila. U nas  wyszło to tak! Poducha zdecydowanie za mała, ale i tak go lubimy! Domek służy jako miejsce do odpoczynku na balkonie – ot taka zacieniona miejscówka.

DIY domek dla psa. Tipi dla psa
Podziel się

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *